اهمیت کفپوش عایق برق

هدف اصلی از ایمنی و آشنایی با آیین نامه اهمیت کفپوش عایق برق :

هدف اصلی از ایمنی و عایق برق در درجه اول جلوگیري از بروز حوادث و اتفاقات ناشی از برق گرفتگی به منظور حفظ سلامتی انسان ˛  و در درجه دوم تاسیسات و ساختمان هاست. در همین راستا از قوانین و مقررات ایمنی برق، براي دستیابی به این امر مهم باید از کفپوش عایق برق استفاده گردد، که در ابعاد فنی، در نصب و استفاده از تجهیزات الکتریکی و ماشین آلات و تابلو برق فشارقوی بکار گرفته می شوند. لذا با توجه به گستردگی استفاده از تجهیزات الکتریکی در فعالیت هاي روزمره، اجراي مقررات و دستورالعمل هاي ایمنی برق در همه فعالیت هاي جامعه ضرورت دارد.

 

آشنایی با آیین نامه حفاظت و بهداشت کاردر رابطه با استفاده از کفپوش عایق برق:

1. فصل سوم : حفاظت از قسمت هاي برق دار ماده: 33
جلوي قسمت هاي فلزي برهنه مدارها و وسایل الکتریکی (مانند تابلوهاي برق) که ولتاژ مستقیم یا متناوب آن ها نسبت به زمین از 50 ولت بیشتر است و باید ضمن آن که برق دارند تنظیم یا کنترل شوند پیش بینی اهمیت کفپوش عایق برق براي کارگران ضروري است.
2. ماده (150)بند ب
تعمیرکارانی که با دستگاه هاي الکتریکی کار می کنند باید علاوه بر استفاده از ابزارهاي عایق بندي شده هنگام کار روي چهارپایه ها و سکوها یا کفپوش عایق برق که کاملا از زمین عایق شده باشند بایستند.
3. ماده (152)بند ب
هنگام دست زدن به فیوزهاي مدار برق دار کارگران روي چهارپایه ها یا کفپوش عایق برق خشک بایستند.
4. آیین نامه حفاظتی تاسیسات الکتریکی در کارگاهها ماده: 21
درمحل استقرار افرادي که در نزدیکی کنترل کننده یا قسمتهاي برق دار موتور کار می کنند، باید سکو یا کفپوش عایق برق مناسب در نظر گرفته شود.

5. iec آشنایی با استاندارد 61111
هدف از استاندارد (کار با برق- کفپوش عایق الکتریکی) که در پانصد و پنجاه و چهارمین جلسه کمیته ملی استاندارد برق مورد تصویب قرار گرفته، این است که تعیین الزامات مربوط به کفپوش عایق برق براي حفاظت الکتریکی کارکنان در تاسیسات الکتریکی می باشد.

اهمیت کفپوش عایق برق
اهمیت کفپوش عایق برق
برچسب ها , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *